Wątroba to jeden z największych końskich organów, ale śmiało można powiedzieć, że nie chodzi tutaj jedynie o wielkość w kilogramach czy powierzchni, ale również o ilości pełnionych funkcji. Jedną z najważniejszych jest proces detoksykacji organizmu, czyli wsparcie w oczyszczaniu i neutralizacja substancji trujących, która po zimie staje się szczególnie ważna z podstawowej przyczyny: zimą brakuje naturalnego wsparcia w tym procesie i ziół pastwiskowych, które mogłyby pomagać. Jednocześnie konie karmione są sianem, które nie zawsze jest pozbawione mikotoksyn, a czasem nie jest też najwyższej jakości. Obciążające kuracje i/lub długotrwałe leczenie silnymi lekami, czy chociażby odrobaczanie również może przekładać się na stan wyników wątrobowych.
Skąd podwyższone wyniki wątrobowe?
● długie, obciążające kuracje lekowe
● odrobaczanie
● zatrucia
● mykotoksyny (mogą być zawarte nawet w sianie, niewidoczne gołym okiem)
● źle zbilansowana dieta
● nadwaga i otyłość
Regeneracja
Zdolności regeneracyjne wątroby sprawiają, że objawy chorobowe związane z jej dysfunkcją nie są częste, jednak nie warto bagatelizować, ponieważ postępujące ograniczenie prawidłowego funkcjonowania wątroby może prowadzić do jej niewydolności, która staje się bardzo poważnym problemem. Jednocześnie zarówno naturalny proces odbudowy jak i kuracje wspierające ją w powrocie do pełni funkcjonalności potrzebują czasu. Wskaźniki wątrobowe najprościej i efektywnie można zmierzyć za pomocą badań krwi. Wiosną to szczególnie ważne, by pomóc wątrobie.
Jakie zioła pomogą w regeneracji wątroby?
Mniszek lekarski to zioło gorzkie i oczyszczające, hepatoprotekcyjne dla wątroby. Wspiera też regulację poziomu cukrów, dlatego jest niezwykle cennym ziołem wiosennych kuracji. Pomocny przy złym trawieniu i wzdęciach, wspiera wydzielanie soków. Na wątrobę cenny jest również korzeń, nie tylko ziele. Warto zwrócić uwagę, że pojawia się jako jedno z pierwszych ziół na łąkach. Przyroda wie, co robi, ustalając tę kolejność.
Ostropest to najbardziej popularne zioło wątrobowe i bardzo dobrze! Zawiera sylimarynę, która bezpośrednio wspiera wątrobę w procesie zdrowienia i działa hepatoprotekcyjnie, czyli ochronnie na nią. Doskonałe zioło wątrobowe, ale do pełnego działania potrzebuje ok. 4 do 6 tygodni. Z tej samej rodziny korzystne są również osty i ostrożenie. Są często chętnie jedzone przez konie podczas wypasu. Ostropest można łatwo hodować w ogródku.
Kurkuma to egzotyczny korzeń o działaniu przeciwzapalnym, bakterio- i wirusobójczym, korzystna dla stawów, szczególnie na stany zapalne i jest ochronna dla wątroby. Podajemy ją z olejem lub zmielonym na świeżo siemieniem lnianym, bez tłuszczy się nie przyswaja. Jej biodostępność zwiększa też piperyna (zawarta np. w świeżo zmielonym czarnym pieprzu). Badania wskazują, że w zależności od gatunku, piperyna wspiera proces przyswajania silniej lub łagodniej, jednak w obu przypadkach poprawiała biodostępność.
Pokrzywa, czyli “mądre ziółko” niemal na wszystkie dolegliwości. Konie wyjątkowo rzadko sięgają po świeżą, choć istnieją wyjątki (powód: parzydełka). Podwiędniętą lub ususzoną chętnie jedzą, dodatkowo zawiera sporo substancji odżywczych i witamin. Poza szeregiem właściwości przeciwzapalnych, pobudzających regenerację tkanek, hamujących reakcje autoimmunologiczne jest też hepatoprotekcyjna, czyli ochronna dla wątroby.
Brzoza jest oczyszczająca, moczopędna, a betulina w niej zawarta ma właściwości przeciwnowotworowe. Nie wykazuje bezpośrednio działania hepatoprotecyjnego, ale jest cennym elementem wiosennych kuracji oczyszczających, a przez to pośrednio odciąża wątrobę w pracy. Wartościowe są również wiosenne pąki i gałązki, które można dać koniom do ogryzania.