O inulinie powoli zaczyna się robić głośno.
Coraz częściej wkrada się do naszych diet oraz jest polecana przez dietetyków. Tak to już jest, że co się sprawdza w żywieniu ludzi, po jakimś czasie wchodzi do żywienia zwierząt. Inulina nie jest wyjątkiem. Substancja ta jest zaliczana do błonnika rozpuszczalnego, który naturalnie występuje w wielu owocach i warzywach np. Cykorii, porze, cebuli, bananach, mniszku lekarskim, dalii. Najczęściej w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest inulina z cykorii. Inulina to wielocukier pochodzenia roślinnego, który jest materiałem zapasowym dla roślin. Po przetworzeniu przyjmuje postać białego proszku o słodkim smaku, co zachęca konie do jej spożycia. Może więc stanowić wabik na wybredne konie. Dodatkowo jest rozpuszczalna w wodzie, co pozwala na jej wykorzystanie również w formie płynnej. Inulina jest traktowana jako naturalny prebiotyk, jest więc substancją wspierającą namnażanie się mikroflory jelitowej- mikrobioty, które uczestniczą w trawieniu spożywanych pokarmów, syntezie witamin oraz rozkładowi substancji toksycznych. W przypadku problemów z układem pokarmowym, w stresie, chorobie lub przy biegunkach inulina wspomoże odbudowę mikrobioty. W im lepszym stanie jest mikroflora jelita tym mocniejszy jest układ odpornościowy.
Dodatkowe atuty inuliny:
1. Zmniejsza indeks glikemiczny produktów i spowalnia przyswajanie cukru z pożywienia do krwi. Jest więc polecana koniom z syndromem metabolicznym, ochwatowym, otyłym i cushingowym,
2. Zwiększa wiązania wody w jelitach, dzięki czemu kał jest bardziej zwarty i mniej rozwodniony
3. Wspomaga wypróżnianie poprzez tworzenie żelu.
4. Obniża pH jelit co zapobiega rozwojowi grzybów i niektórych bakterii
5. Odciąża wątrobę poprzez zmniejszenie produkcji amin i siarkowodoru, może być stosowana przy niewydolności wątroby oraz przy stosowaniu antybiotyków.
6. Zwiększa ilość kwasu masłowego, który jest źródłem energii dla komórek nabłonka jelit, reguluje transport substancji odżywczych oraz chroni przez stresem oksydacyjnym.
7. Wspomaga namnażanie się bifidobakterii, zwiększa więc ilość kwasu foliowego, nikotynowego, witaminy B1, B2, B6.
Niestety jej zaleta w niektórych przypadkach może być także wadą. Z racji obniżania pH jelit, nie powinna być stosowana u koni z wrzodami żołądka i odzwiernika. W tym przypadku zależy nam na delikatnym podniesieniu pH, które u tych koni samo w sobie jest na tyle niskie, że uszkadza błony.
Inulina może być określana mianem superfood. Ma wiele dobroczynnych korzyści na organizm konia. Dodatkowym atutem jest jej ekonomiczne użycie oraz niska cena.
Mgr. Inż E.Smogorzewska